Program

This meeting will be an excellent opportunity to discover the latest experimental approaches and future directions in Developmental and Cell Biology as well as to discuss new data and ideas. The program includes world leaders in different fields and a prominent place is also reserved for posters and oral contributions that will be selected from the abstracts for all sessions

Wednesday November 18th

9:00 – 13:00

Workshops

14:30 – 14:45

Opening

14:45 – 16:45

Session 1 Evo-Devo
Chair: Fernando García-Moreno

14:45 – 15:45 Opening Lecture
Naoki Irie (University of Tokio) Developmental robustness bias macroevolutionary outcome
15:45 – 16:05 Selected talk
16:05 – 16:25 Selected talk
16:25 – 16:45 Flash talks from Poster Session 1

16:45 – 17:45

Coffee break+ Poster Session 1

17:45 – 19:15

Session 2 Self organization
Chair:

17:45 – 18:15 Miki Ebisuya (EMBL-Barcelona) Human Time vs. Mouse Time in Recapitulated Systems
18:15 – 18:35 Selected talk
18:35 – 18:55 Selected talk
18:55 – 19:15 Selected talk

Thursday November 19th

9:00 – 10:30

Session 3 Neurodevelopment
Chair:

09:00-09:30 Elisa Martí (IBMB-CSIC) (Title TBA)
09:30 – 09:50 Selected talk
09:50 – 10:10 Selected talk
10:10 – 10:30 Flash talks from Poster Session 2

10:30 – 11:30

Coffee break + Poster Session 2

11:30 – 13:00

Session 4 Genomes
Chair: Nacho Maeso

SEBD 2020

11:30 – 12:00 Tatjana Sauka-Spengle (University of Oxford) Reverse engineering of the global Neural Crest Gene Regulatory Network in vivo
12:00 – 12:20 Selected talk
12:20 – 12:40 Selected talk
12:40 – 13:00 Selected talk

13:00 – 14:30

Lunch + Poster Session 3

14:30 – 16:30

Session 5 Cell Biology
Chair: Laura Bozal-Basterra

14:30-15:30 Plenary Lecture: Monica Bettencourt-Dias (IGC) (Title TBA)
15:30 – 15:50 Selected talk
15:50 – 16:10 Selected talk
16:10 – 16:30 Flash talks from Poster Session 4

16:30 – 17:45

Coffee break + Poster Session 4

17:45 – 19:15

Session 6 Development & Disease
Chair: Oscar H Ocaña

17:45 – 18:15 Ramón Muñoz Chapuli (University of Malaga) Origin of endothelium: Ontogeny and Phylogeny
18:15 – 18:35 Selected talk
18:35 – 18:55 Selected talk
18:55 – 19:15 Selected talk

Friday November 20th

9:00 – 10:30

Session 7 Regeneration
Chair: Maria Losada-Pérez

09:00-09:30 Florenci Serras (University of Barcelona ) ROS, Stress and Regeneration
09:30 – 09:50 Selected talk
09:50 – 10:10 Selected talk
10:10 – 10:30 Flash talks from Poster session 4

10:30 – 11:30

Coffee break + Poster Session 4

11:30 – 12:40

Session 8 Growth & Scaling
Chair:

11:30 – 12:00 Marian Ros (IBBTEC)
Deepening our understanding of limb development by assessing the functional activity of limb specific enhancers

SEBD 2020

12:00 – 12:20 Selected talk
12:20 – 12:40 Selected talk

12:40 – 13:40

Closing Lecture
Introduction: Sofia J. Araújo

Maria Leptin (EMBL)
Apical to basal transcytosis via multi-vesicular bodies as a cell morphogenetic mechanism

13:40 – 14:00

Prizes and Closing Session

Contáctanos

Escríbenos y te contestaremos lo antes posible.

Not readable? Change text. captcha txt